O co chodzi z tym Mansonem?

Ostatnio świat obiegła informacja, że Henry Rollins wziął się za produkcję nagrań Charlesa Mansona. Płyta nie ujrzała światła dziennego i nie wiadomo czy ujrzy, nie wiem też na jakim etapie są prace, wiem, że Rollins przyznał się nawet, że w latach 80 – tych, w okresie Black Flag pisywał sobie listy z Mansonem. Opowiadał w wywiadzie, że kiedy pani na poczcie miała dla niego list, od razu wiedział, że to od mordercy, poznawał to po minie pani na poczcie. Dodał, że na każdym liście była narysowana swastyka, taki mansonowski zwyczaj.

Doprawdy, zadziwiające jak głęboko zaszył się Manson w amerykańskiej popkulturze. Dookoła w muzyce rockowej mamy porozsiewane nasionka, które wykiełkowały w całe gałęzie ze sobą splecione. Poczynając od wielkiej fascynacji Mansona i jego bandy (sekty) utworem Helter Skelter. Ciekawe, że Helter Skelter jest akurat autorstwa delikatnego Paula McCartneya. W ogóle cały Biały Album robił na Mansonie wrażenie. The Beach Boys zostali przez Mansona posądzeni o skopiowanie jego utworu Cease to Exist. Czy ich Never Learn How Not To Love jest podobny oceńcie sami. Cover piosenki Mansona zamieślili Guns’n’Roses jako ukryty utwór na albumie Spaghetti Incident, była to piosenka Look at Your Game Girl. Piosenki Mansona mieli na swoich albumach także m.in. Lemonheads czy Psychic TV.

Casus Marilyna Mansona pomijam całkowicie, bo nie chce mi się rozwodzić nad sprawą tak oczywistą. Poruszę jeszcze sprawę niejakiego Antona Newcombe’a, lidera zespołu Brian Jonestown Massacre. Koleś bardzo lubi Charlesa Mansona, na jednej ze wsoich płyt jego zespoł wykonuje też piosenkę Mansona Arkansas.  W ogóle Newcombe’a ciągnie do takich makabrycznych postaci, bo w końcu nazwa jego zespołu to dość przewrotna gra słów: Brian Jones (wiadomo, Stonesi) oraz Jonestown Massacre, czyli zbiorowe morderswto i samobójstwo w niejakim Jonestown, pod okiem szefa owej społeczności Jima Jonesa.

Takich powiązań można znaleźć jeszcze kilka. Warto dorzucić jeszcze Trenta Reznora i jego Downward Spiral, które powstało w domu, w którym Manson urządził krwawą jatkę, a bezpośrednią inspiracją dla lidera Nine Inch Nails były podobno drzwi wejściowe z napisanym na nich krwią słowem „PIG”. Dołączamy do tego jeszcze Henry’ego Rollinsa i czekamy kto jeszcze. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Bo ta muzyka Charlesa Mansona jest naprawdę średnia, żeby nie powiedzieć słaba. To jest takie folkowe granie i śpiewanie, nic szczególnego, nudy na pudy. Więc cały ten kult raczej nie wyrósł na jakości nagrań, ale na osobowości autora i jego przeszłości. Bo śmiem twierdzić, że gdyby taką muzykę nagrał nie Manson, ale dajmy na to jakiś John albo Dick z Kentucky, to nikt by nawet tego nie zauważył. Cała ta otoczka, cały ten zgiełk jest więc spowodowany krwią i rzezią. Krótko mówiąc, zdecydowany przerost formy nad treścią. Znowu.

Reklamy

5 uwag do wpisu “O co chodzi z tym Mansonem?

  1. Zgadza się, popkultura (niestety) karmi się takimi eventami, niedługo lady gaga się za niego weźmie. Ku pełniejszej informacji – Paradise Lost na płycie Draconian Times w Forever Failure wykorzystał jego głos i pamiętam, że też była afera, w roku pańskim 1996.

  2. Afera jest zawsze. To tak jak z Reznorem, ukrzyżował małpkę w teledysku i już miał zgiełk. Robią na tym kariery chłopaki, bo wtedy się mówi. ALe sam Manson to lichy muzyk i śpiewak.

  3. A jeśli chodzi o Charlesa, to stał się sławny bo na Polańskiego się rzucił i pozabijał nieco, pewnie był na dodatek lewakiem, co Ł.W. by obśmiał w mig.

  4. No Marilyn tak, sam się nim wtedy jarałem, nie powiem. Zresztą, Antichrist jest fajny 😉

    A Manson to sobie chyba celowo wybrał takie ofiary, żeby pewnie rozgłos był. Toż on na Height Ashbury mieszkał, w mekce hipisów. To stary lewacki hipis był, się podczepił pod nurt.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s