Dziwny ten rozsądek

Dziś przeczytałem tekst Łukasza Warzechy z poniedziałkowego Uważam Rze. Mnie w ogóle bawi pan Warzecha ze swoją łopatologią, ale ten tekst jest przedni w swoim założeniu. Oto koncept tekstu, wyjaśni sam Pan Redaktor:

Pamiętają państwo „Hibernatusa” z Louisem de Funésem? Po ponad 60 latach odkryto w grenlandzkich lodach zamrożonego człowieka. Gdy udaje się go przywrócić do życia, a następnie rodzina wyrywa go z rąk naukowców, pojawia się zadanie przystosowania Hibernatusa do nowej rzeczywistości.

Wyobraźmy sobie, że to my mamy do czynienia z kimś takim. Nie spał może aż 60 lat, ale, powiedzmy, 25. Musimy mu wyjaśnić i pokazać, jak funkcjonuje polskie życie polityczne A.D. 2011. On rozumuje logicznie, rozsądnie i prosto. Rzeczy, które dla przeciętnego Polaka są oczywiste, dla niego takimi nie są. Stara się je ogarnąć, posługując się zdrowym rozsądkiem.

I dalej następuje wyliczenie absurdów polskiej rzeczywistości czyli brak autostrad, Smoleńsk, raport Millera, kolej itd. itp. Oczywiście hibernatus byłby nieźle zdziwiony, że rząd wciąż ma tak duże poparcie, przecież wiadomo że itd. itp. Poza tym zdrowy rozsądek itd. itp.

Niby wszystko gra, bo przecież dla Łukasza Warzechy i jego czytelników to są pewniki, on wierzy w to co pisze (tak zakładam) i wierzą mu jego czytelnicy. Ale pewne założenia, które czyni są dość dziwne. Bo skoro hibernatus budzi się po 25 latach w roku 2011, to znaczy, że zamrożono go w 1986. Jak pięknie musiała wyglądać rzeczywistość w 1986r. A druga sprawa jest taka, że cały tekst jest okraszony rysuneczkiem. No i na tym rysuneczku widzimy osobnika (zapewne hibernatusa) siedzącego i czytającego gazetę. Niby nic dziwnego, ale człowiek ów siedzi sobie w trumnie. Dziwnie tak mrozić człowieka w trumnie. I jeszcze na tej trumnie jest tabliczka, a na tabliczce widnieje rok… 1989. To jak to jest z tym zdrowym rozsądkiem? Bo niektórzy czytelnicy starają się rozumować logicznie, rozsądnie i prosto.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s