Deviant zakazany w Polsce?

Słucham sobie właśnie dyskografii Pitchshifter, robię risercz różnych informacji i na wiki trafiłem na takie oto zdanie:

The band later release fifth album Deviant(…). The cover used a picture of one of Gee Vaucher’s Paintings, who did artwork for Crass and Carcass. The painting shows a cross between the Pope John Paul II and Queen Elizabeth II, and because of this, the album was banned in Poland, due to the some of the publics response and complaints to the image saying „Why did you insult the Pope?!”.

Szukam dalej, bo szczerze przyznam, że informacja mnie zaskoczyła. I oto natrafiam na wywiad:

 

Przejdźmy do waszej nowej płyty „Deviant”. Wynikło wokół niej sporo zamieszania. Między innymi za swoją obrazoburczą ponoć okładkę ma zostać zakazana w Polsce. Czy wiesz coś o tym?

Tak, dowiedziałem się tego z naszej strony internetowej i zupełnie nie rozumiem co to wszystko ma do cholery znaczyć. Oczywiście nasz album nie został oficjalnie zakazany przez wasze władze, ale podobno większość polskich dystrybutorów oświadczyła, że w tak katolickim kraju jak Polska nie będą rozprowadzali płyty, na której widnieje karykatura papieża zrośniętego głową z Królową Matką.

tutaj

Informacja zdziwiła mnie dlatego, że płyta ta leży sobie spokojnie na mojej półce, zakupiłem ją gdzieś tak w 2001 może 2002, a więc zaraz po premierze i nie musiałem się jakoś specjalnie starać, po prostu wszedłem do sklepu, wziąłem z półki i zapłaciłem. Czy naprawdę jest u nas zakazana? Wątpliwa sprawa, bo jak sam Clayden twierdzi, przez władze nie, ale dystrybutorzy może i kręcili nosem. Wiem tylko, że kupiłem ją bez problemu w jakimś polskim sklepie. Nawet nie wiedziałem, że jest obrazuburcza.

Reklamy

9 uwag do wpisu “Deviant zakazany w Polsce?

  1. Tylko nie wiem czemu niby miałaby być obraźliwa. W końcu to taki popkulturowy kolaż. Jak kupowałem tę płytę, to patrzę papież i królowa Elżbieta. No i niby co tu kogo obraża. Jakoś w ogóle nie myślałem w odpowiednich kategoriach pewnie. To pewnie na zasadzie: „powiedzieć coś na papieża”.

  2. Jak byłem w Rzymie, to widziałem w kablówce tamtejszego hostelu krótką kreskówkę, totalna zbita z papieża, totalna. To było normalną popołudniową porą, w jakimś włoskim kanale. Byłem w szoku, bo nie wiedziałem, że to tak można.

  3. Myślę, że pwoli te czasy mijają. Papież Polak robi się już historią. Ja w ogóle mam jeszcze anegdotę, jak papież umarł, to ja w ten dzień miałem iść na koncert Kapeli Ze Wsi Warszawa. Wstaję rano, nie włączam żadnych niusów nic, i się tylko zastanawiam czy ten koncert dziś czy kiedy. I wymyśliłem, że zadzwonię do Trójki (bo to w Trójce miał być koncert), pani odbiera, ja się pytam czy ten dziś czy kiedy, a ta na mnie z mordą, że jak to, jak śmiem i w ogóle zero taktu. Odłożyłem słuchawkę oburzony i dopiero po odpaleniu jakichś niusów, zobaczyłem, o co chodzi.

    Także tak, Jan Paweł pobudza wyobraźnię. Ale z drugiej s trony, to z tym Pitchshifter to jestem ciekaw kto pierwszy puścił takiego niusa. I czy faktycznie ktoś odmówił dystrybucji. Możliwe, że z miejsca jak szedł materiał na Polskę, to brali pod uwagę, że u nas to może być nie halo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s