Notki prasowe, wywiady, premiery, albumy

Franz Ferdinand

Od ukazania się płyty Tonight: Franz Ferdinand upły­nęły cztery lata. Nie spieszyliście się z przygotowa­niem Right Thoughts, Right Words, Right Action. Nagrywaliście tym razem w studiach Alexa Kapra­nosa i Nicka McCarthy’ego. Alex określił pracę nad tym albumem jako bardziej natychmiastową. Alex powiedział także: Nawet jeśli muzyka jest mrocz­na, cały czas słychać, że została stworzona przez ludzi, którzy lubią być razem w jednym pomieszczeniu… Podoba mi się różnorodność muzyki na Right Thou­ghts, Right Words, Right Action. Pojawia się funkowy utwór Evil Eyes, ale jest i Love Illumination w klimacie lat 70., jakby spod znaku glam rocka… Wśród nowych utworów szczególnie podoba mi się Fresh Strawberries w du­chu The Beatles. Kolejnym utworem zwracającym uwagę jest Brief Encounters. Album kończy utwór zatytułowany Goodbye Lovers & Friends. Taki finał nie nastraja optymistycznie na przyszłość…

IRA

Wasz nowy album, X, jest chyba najostrzejszym albumem IRY w obecnym wieku… Ten album to kolejny longplay, który pokazuje, że jesteście w stanie pisać melodyjne, radiowe utwory, nie rezygnując z naprawdę ostrego, gitarowego grania. W MTV Rocks wciąż gra się bardzo dużo ostrej, a zarazem melodyjnej muzyki, króluje tam pop punk. Autorami przytłaczającej większości utworów z waszej najnowszej płyty są Piotr Konca i wspomniany współproducent (i ex-muzyk IRY), Sebastian Piekarek. Z ostrych utworów na X najostrzejszy jest Gniew. Wiem, że Artur najbardziej lubi ballady… niemniej na tym albumie ballad nie ma za wiele. Balladą jest znana od połowy zeszłego roku Szczęśliwa, ale to rzecz mocno zaskakująca. Mówiąc niepoprawnie politycznie, „babska”. Na naszych łamach Artur przyznał się jakiś czas temu, że nie może się przełamać, żeby pisać teksty. Tymczasem na nowej płycie większość tekstów jest jego – albo napisanych wspólnie z Wojtkiem Byrskim. Po angielsku jest też wasza wersja Your Ghost Kristin Hersh. Ucieszyłem się słysząc ją, bo to niesamowity utwór. Opowiedzcie o piosence Ocean, zaśpiewanej przez Artura z Patrycją Markowską. IRA, podobnie jak zespół Wilki, miał – jak dotąd – dwie kariery. Pierwszą w latach 90. i drugą, wciąż trwającą, już w obecnym stuleciu. Niemniej IRA nadal jest bardzo popularnym zespołem.

Powyższe teksty to nie są opisy wydawców na temat nowych albumów. To są obszerne fragmenty pytań dziennikarzy podczas wywiadów Teraz Rocka z muzykami Franz Ferdinand i IRY sklejone w jedną całość. Czym to się różni od opisu wydawcy? Zobaczmy:

Franz Ferdinand

Wielki powrót! Franz Ferdinand nagrał najlepszy i najbardziej przebojowy album od czasów swego niezapomnianego debiutu. Ten zestaw piosenek to udane odświeżenie chwytliwej formuły, za którą wszyscy pokochali Franza! Szkoci wyraźnie podrasowali brzmienie gitar, które doskonale współbrzmią tu z energetyczną sekcją, dzięki czemu całość nabiera dodatkowych rumieńców i rockowo-tanecznych walorów. „Right Thoughts, Right Words…” to synteza tego, co najlepsze w gitarowym popie – od The Beatles i The Kinks, przez echa Thin Lizzy aż po współczesność. Fantastyczna realizacja i znakomite kawałki!

IRA

Ira to polski zespół rockowy grający łagodną odmianę heavy metalu z pierwszej połowy lat 90. Na swoim koncie ma 9 albumów, z których 3 osiągnęły status złotej płyty, a jedna platynowej. Zespół wielokrotnie uczestniczył w największych festiwalach rockowych w Polsce m.in. w Jarocinie, na Przystanku Woodstock oraz Przystanku Odjazdy. 
 
Po blisko 4 latach od wydania ostatniej płyty Ira wraca na scenę muzyczną z najnowszym krążkiem zatytułowanym „X”. Płyta to owoc wielu godzin pracy – nietypowy, bo dwupłytowy. Pierwszy krążek zawiera 11 premierowych utworów z dobrze znanymi singlami Taki Sam i Szczęśliwa. Drugi natomiast jest prawdziwą perłą dla fanów zespołu, bo zawierającym, pierwszy raz w karierze zespołu, piosenki nagrane w języku angielskim: Mój Bóg, Taki sam i Styks. Dodatkowym bonusem jest oryginalna, bluesowa kompozycja nagrana z Patrycją Markowską. Cały album utrzymany jest w spokojnej, melodyjnej stylistyce.
 
 
Gołym okiem widać, że różnica jest spora.
 
 
 
Reklamy

8 uwag do wpisu “Notki prasowe, wywiady, premiery, albumy

  1. Na studiach miałem podobne rzeczy, w sumie okazało się, tj. facet powiedział wprost, że często wydawcy biorą jakieś fragmenty recenzji, wywiadów czy czegoś takiego i wrzucają jako teksty promocyjne, potem gdzieś małym druczkiem napisane, że wzięte stąd i stamtąd. No i słynne one-linery, tylko że tam nas przestrzegł „nie piszcie pod to gówno” 😀

    Franz najlepszy ma drugi album.

    • wiesz, to takie moje czepianie. teraz Rocka już nie kupujęm między innymi dlatego. Jasna sprawa, że jak Franz wydaje płytę, to w Teraz Rocku wywiadzik, bo zwiększa sprzedaż itd. Ale bawi mnie ta konstrukcja, bo z niej można się dowiedzieć, co się najbardziej podoba dziennikarzowi. Zresztą, to taka notka prasowa rozbita na pojedyncze zdania, niech się artysta wypowie szerzej, wyjaśni kontekst. Ależ to się czyta. Normalnie jak horoskopy.

      Franza nigdy jakoś nie lubiłem. Nawet mi się nie chciało uważniej przyłożyć ucha. Nie nadrobię, bo niby po co.

  2. Dziś dziennikarze nie mają jaj powiedzieć „wiecie co, nie podoba mi się ten track, ten i ten, a ten to w ogóle koniobijka”, więc słodzą, proszą „rozwiń te najlepsze atuty”, bo kto to dziś widział, żeby w wywiadzie nie budować pomnika!

  3. Najlepsze pytania zadawał kiedyś wiesiek weiss – jak czytam stare wywiady z TR, to non stop doszukiwał się w każdej kompozycji róznych wpływów. Irytowało to często rozmówców, bo wtedy mieli większe ego i parcie na oryginalność. Dziś już się nie złoszczą, bo nic nowego nie da się wymysleć. A to, że się dziś mało kto wysilia i podpiera kolankami, to standard.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s